04.04. Góry w Śremie. Wieczór z Filmem Górskim

Serdecznie zapraszamy na przegląd filmów o tematyce górskiej, który odbędzie się w dniu 4 kwietnia o godz. 18:00 w Kinoteatrze Słonko. Będzie to nie lada gratka dla fanów zdobywania szczytów, których jak wiemy w Śremie mamy całkiem sporo. Wieczór z Filmem Górskim został zorganizowany w ramach Lądek Film Tour i we współpracy z Festiwalem Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju.


1. POD CIĘŻAREM WOLNOŚCI

Z setką kilogramów na plecach stawiają czoła wiatrom i burzom i przedzierają się przez śniegi. Ich praca jest nie tylko zawodem, jest jednocześnie sposobem na znalezienie spokoju ducha. W dokumencie „Pod ciężarem wolności” poznamy najstarsze pokolenie tragarzy działających w Tatrach Wysokich, którzy codziennie dostarczają jedzenie do górskich schronisk. Dowiemy się, dlaczego wybrali taki sposób na życie i czemu można ich nazwać ostatnimi Mohikanami Starego Kontynentu. A może odkryjemy jakiś kawałek prawdy o ciężarze, który sami niesiemy przez całe życie?

reżyseria: Pavol Barabas, Dokumentalny, Słowacja 2016, czas: 58 min.

występują: Viktor Beranek, Ladislav Chudak, Peter Petras, Ladislav Kulanga

 

2. MAMA

Wiele kobiet uprawiających sport staje przed wyborem: założyć rodzinę czy realizować swoją pasję? „Przede wszystkim jestem mamą, ale bez wspinania nie byłabym sobą, byłabym kompletnie inną osobą” mówi Kinga Ociepka-Grzegulska – jedna z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania. Mając dwójkę dzieci, Kinga nie rezygnuje z pasji i postanawia wrócić do formy sportowej. Opowieść o jednej z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad polskiego wspinania.

reżyseria: Wojciech Kozakiewicz, Dokumentalny, Polska 2017, czas: 44 min.

występują: Kinga Ociepka-Grzegulska

 

3. NOTES FROM THE WALL

W lutym 2017 roku trzech Belgów, jednych z najlepszych wspinaczy na świecie – Sean Villanueva ODriscoll, Nicolas Favresse i Siebe Vanhee – powróciło do Patagonii, aby klasycznie przejść jedną z najtrudniejszych dróg, „El Regalo de Mwono”, 1200-metrową ścianę po wschodniej stronie Torre Central w masywie Torres del Paine. Po powrocie do domu zwrócili się z prośbą do filmowca Guillaumea Liona o zmontowanie materiału z ich 19-dniowej podróży w pionie. W rezultacie powstała pełna wrażeń i zabawnych momentów historia, traktująca z powagą o znaczeniu partnerstwa.

reżyseria: Siebe Vanhee & Guillaume Lion, Dokumentalny, Belgia 2017, czas: 35 min.

występują: Sean Villanueva , Nicolas Favresse, Siebe Vanhee

 

Koszt karnetu to 20 złotych. Zakupu można dokonać w kasie kina oraz poprzez serwis Bilety24.

Do zobaczenia!