Góry w Śremie. V Wieczór z Filmem Górskim

Dodano 9 maja 2022
19 maja 2022
17:30

Serdecznie zapraszamy na V przegląd filmów o tematyce górskiej, który odbędzie się w dniu 19 maja o godz. 17:30 w Kinoteatrze Słonko. Będzie to nie lada gratka dla fanów zdobywania szczytów, których jak wiemy w Śremie mamy całkiem sporo. Kolejny Wieczór z Filmem Górskim został zorganizowany w ramach Lądek Film Tour i we współpracy z Festiwalem Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.

Gościem specjalnym nadchodzącego wieczoru będzie Pani Agnieszka Dziadek. Tematem jej wystąpienia będzie: „Tripple Crown of Hiking – czyli potrójna korona amerykańskich szlaków długodystansowych”.

1. BIG NORTH

Wędrówka słynnego włoskiego pisarza Paolo Cognettiego śladami autorów, którzy mieli na niego największy wpływ, jeśli chodzi o opowiadanie historii – Jacka Londona, Ernesta Hemingwaya, Henry’ego Davida Thoreau, Raymonda Carvera i Jacka Kerouaca. Długometrażowy dokument bada związek między człowiekiem a dziką przyrodą podczas długiej podróży Cognettiego przez Kolumbię Brytyjską, Jukon i Alaskę. Pisarz spotyka na swojej drodze ludzi mieszkających z dala od cywilizacji i próbuje poznać motywy ich decyzji o przeprowadzce. Trasa prowadzi Paolo aż do szlaku Stampede na Alasce i do autobusu 142, gdzie Chris McCandless z “Into The Wild” zakończył swoje duchowe poszukiwania i ziemską wędrówkę.

Najlepszy film w kategorii człowiek i środowisko Festiwalu Górskiego Lądek – Zdrój 2021

reżyseria: Dario Acocella, prod. Włochy 2020, czas: 82 min.

2. FALLING MOUNTAINS

Ostatnie 3 lata były rekordowe, jeśli chodzi o wysoką temperaturę w Alpach. Lodowce cofają się w zastraszającym tempie, a góry kruszeją. Czy żyjące w Alpach społeczności dostosują swój sposób życia i zarobkowania wystarczająco szybko, by dotrzymać kroku tym błyskawicznym zmianom? Ogromne skalne obrywy zdarzają się na porządku dziennym, a wiele dróg wspinaczkowych przestało istnieć, ponieważ topnieje wieczna zmarzlina. Wyciągi i schroniska przestają być bezpieczne, gdyż ich fundamenty przesuwają się wraz z gruntem. Poznaj prawdę o niestabilnym górskim krajobrazie, którego mieszkańcy muszą dokonać poważnych zmian, by móc dalej żyć w rejonie zagrożonym kryzysem klimatycznym.

reżyseria: Katie Moore, prod. Francja 2020, czas: 29 min.

3. BLACK ICE

Ekipa początkujących wspinaczy ze ścianki Rox w Memphis, Tennessee jedzie do mroźnego stanu Montana, gdzie tacy guru jak Manoah Ainuu, Conrad Anker i Fred Campbell będą chcieli zarazić ich miłością do przeżywania przygód w górach zimą.

Nagroda Publiczności Festiwalu Górskiego Lądek-Zdrój 2021   

reżyseria: Peter Mortimer/Zachary Barr, prod. USA 2020, czas: 45 min.

4. GORROPU

Filmowy portret Aleksandry Taistry, zapalonej miłośniczki wspinaczki skalnej o wyjątkowej wrażliwości i determinacji, która w październiku 2019 roku zrealizowała swój wielosezonowy projekt „Hotel Supramonte”. Projekt tego rozmiaru wymagał zaangażowania na poziomie, który większość wspinaczy nazwałaby nieosiągalnym. Aby dopiąć swego, Ola – często bez stałego partnera wspinaczkowego – walczyła z niesprzyjającą pogodą i z osobistym zwątpieniem. Film opisuje wspinaczkowy talent Oli oraz jej emocjonalne i psychiczne nastawienie, na których opiera się tak ambitny projekt. Zachwycające krajobrazy Gorropu i zapierające dech w piersiach sardyńskie pejzaże stają się tłem dla opowieści o tym, jak Ola Taistra uczyniła wspinaczkę jedną ze swoich raison d’être. Oraz jak jej wytrwałość i wiara w siebie sprawiły, że z pozoru nieosiągalny cel stał się krokiem w kierunku zrozumienia samej siebie.

reżyseria: prod. Włochy 2019, czas: 21 min.

Koszt karnetu to 45 złotych. Zakupu można dokonać w kasie kina oraz poprzez serwis Bilety24.

Skip to content