Serdecznie zapraszamy na IV przegląd filmów o tematyce górskiej, który odbędzie się w dniu 3 lutego o godz. 17:30 w Kinoteatrze Słonko. Będzie to nie lada gratka dla fanów zdobywania szczytów, których jak wiemy w Śremie mamy całkiem sporo. Kolejny Wieczór z Filmem Górskim został zorganizowany w ramach Lądek Film Tour i we współpracy z Festiwalem Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.
Gościem specjalnym nadchodzącego wieczoru będzie Marcin Korzonek, instruktor turystyki rowerowej, podróżnik, dziennikarz, fotograf, właściciel marki „ZadbanyRower.pl – przeglądy rowerów dla firm”. Świat penetruje głównie na dwóch rowerowych kołach z aparatem fotograficznym w sakwie, unikając utartych szlaków. Najważniejsza jest dla niego droga a nie cel. Lubi miejsca odludne i trudno dostępne – stąd najwięcej frajdy sprawia mu przejeżdżanie rowerem pustyń oraz wysokich gór.
Tematem jego wystąpienia będzie: „Kross The Himalaya – rowerem przez najwyższe przełęcze świata”.
Będzie to opowieść o samotnej rowerowej wyprawie jedną z najsłynniejszych dróg na świecie – ze Srinagaru do Leh oraz z Leh do Manali. Prelegent przejechał 1300 km przez indyjską część Himalajów zwanych Małym Tybetem. Pokonał 10 przełęczy o wysokości ponad 3000m, z czego cztery mierzyły ponad 5000 m n.p.m. Wjechał na słynną przełęcz Khardong La (5360 m), która do niedawna była uznawana za najwyższą przejezdną przełęcz na świecie. W czasie spotkania dowiemy się też dlaczego ta niebezpieczna droga została utworzona przez indyjską armię, jest otwarta tylko kilka miesięcy w roku oraz jak się jeździ na rowerze gdy w powietrzu znajduje się tylko połowa tlenu.
W trakcie spotkania będzie możliwość kupienia najnowszej książki prelegenta: „GlobRower – poradnik podróżnika rowerowego”
To obszerne kompendium wiedzy o organizacji wypraw i wycieczek rowerowych jest efektem 25 lat podróżniczych doświadczeń autora. Książka jest adresowana zarówno do osób, które dopiero zamierzają zorganizować swoją rowerową podróż, jak i tych bardziej doświadczonych, którzy chcą ruszyć na ambitniejsze trasy w egzotyczne rejony świata.
1. NORTH COUNTRY
Ponadczasowa historia o „amerykańskim śnie” i o rodzinie, dzięki której cała okolica założyła narty na nogi. Sto lat po otwarciu, narciarski sklep Lahout jest nadal rodzinnym biznesem, którym zajmuje się już czwarte pokolenie. Zaglądając w przeszłość i w teraźniejszość, poznajemy prawdziwe źródła sukcesu sklepu oraz odkrywamy sekret jego długowieczności. Tą historią twórcy filmu chcą przekonać imigrantów, milenialsów, właścicieli rodzinnych firm oraz entuzjastów outdooru, że Ameryka nie jest jeszcze stracona.
reżyseria: Nick Martini, prod. USA 2019, czas: 21 min.
2. SPECTRE EXPEDITION. TO THE END OF THE EART
2000 kilometrów, 200 kilogramów, 65 dni, 3 kumpli, 1 góra. Bez pomocy z zewnątrz, z użyciem snow-kite’ów do pokonywania dużych odległości z gigantycznymi ładunkami i prędkością dochodzącą do 60 km/h. Niesamowita opowieść o marzeniu Leo Houldinga, Jeana Burguna i Marka Sedona, by zdobyć najodleglejszy szczyt na Ziemi – leżący na Antarktydzie – Spectre.
reżyseria: Leo Houlding/Alastair Lee, prod. Wielka Brytania 2019, czas: 49 min.
3. THOUSAND WAYS TO KISS THE GROUND
Film bada wyjątkową relację, jaką członkowie społeczności wspinaczkowej budują z żałobą, stratą, traumą i ogólnie zdrowiem psychicznym. Powstanie „Thousand Ways to Kiss The Ground” jest niezwykle ważne w kontekście strat, jakich środowisko wspinaczkowe doświadczyło w ciągu ostatnich trzech lat. Wielu czołowych sportowców straciło życie w wypadkach w górach: Hayden Kennedy, Inge Perkins, Jess Roskelley, Hansjorg Auer, David Lama i Brad Gobright to tylko kilka najgłośniejszych nazwisk. W społeczności wspinaczkowej zawsze panował kult bycia twardzielem i podejścia „trzeba żyć dalej mimo wszystko”. To się jednak zmienia. Środowisko uczy się przeżywać żałobę i traumę jako integralną część tego sportu. Film opowiada o tych, którzy zostali. Rodziny i przyjaciele mówią o swoim doświadczeniu straty i o drodze przez żałobę. Dzielą się też przemyśleniami na temat uzależnienia, unikania, depresji i ryzyka.
„Thousand Ways to Kiss The Ground” powstał we współpracy z Climbing Grief Fund – fundacją, która dzięki specjalistom od zdrowia psychicznego wspomaga osoby przeżywające stratę wśród członków społeczności wspinaczkowej.
reżyseria: Henna Taylor, prod. USA 2020, czas: 22 min.
4. EARN YOUR TURN
Zawodowy przewodnik górski i ekstremalny snowboardzista Julien „Pica” Herry zaprasza nas do swojej górskiej krainy. Pochodzi z Chamonix, więc od najmłodszych lat rozwijał styl jazdy i umiejętności w rejonie Mont Blanc. Góry i sporty górskie ma we krwi. Uprawia wspinanie i snowboard na tak wysokim poziomie, że mało kto może mu dorównać. Pica jest przewodnikiem wysokogórskim, a jednocześnie uwielbia jazdę na desce. Specjalizuje się w bardzo stromych zjazdach. „Earn Your Turn” to portret sportowca, dla którego ważne jest dzielenie się pasją z innymi.
reżyseria: Alexis Blaise/Arthur Ghilini, prod. Francja 2020, czas: 21 min.
5. VRCHOLOVA PRIT’AZLIVOST
Wspinaczkowa biografia Petera Hámora – słowackiego alpinisty, który przez całe życie stara się przesuwać swoje granice. Ten film to nie tylko obszerny zapis osiągnięć Hámora. To także intymny portret, który pokazuje rozwój wspinacza oraz źródła jego motywacji, nieustannie prowadzącej go do dokonywania niebezpiecznych wyczynów i znakomitych osiągnięć. W filmie występują polscy przyjaciele Petera – Piotr Pustelnik i nieżyjący już Piotr Morawski.
reżyseria: Rastislav Hatiar, prod. Słowacja 2018, czas: 64 min.
Koszt karnetu to 40 złotych. Zakupu można dokonać w kasie kina oraz poprzez serwis Bilety24.